Informace pro tisk

27. Podzimní knižní veletrh se konal v pátek a v sobotu 20. a 21. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Veletrh byl rekordní jak do počtu vystavovatelů – celkem jich nakonec bylo 179, tak návštěvníků – těch během dvou veletržních dnů přišlo víc než 17 000. Myslím, že obě ta čísla jsou už hraniční, víc lidí by se do Kulturního domu Ostrov ani nevešlo. Mimořádný zájem vystavovatelů lze možná vysvětlit i tím, že letos ještě nakladatelé, kteří prodávali své knihy, nepodléhali systému EET, nemuseli si tedy pořizovat mobilní pokladny, řešit wifi atd. a mohli se soustředit pouze na knihy a autory. Doufám ale, že to nebyl jediný důvod a že příští rok nakladatelů nebude o moc méně.
Povedl se i doprovodný program, i když několik oblíbených autorů (mj. Ivan Kraus) na poslední chvíli ze zdravotních důvodů nepřijelo. Důležité je, že každý program vzbudil zájem, i když na prezentaci litevského románu Jurgise Kunčinase Tula pochopitelně přišlo méně lidí než např. na autogramiádu a Listování Roberta Fulghuma.O něj byl opravdu velký zájem, stejně jako o diskusi Lukáše Hejlíka s několika blogery o propagaci knih na Instagramu (a mnoho dalších pořadů). Ale největší zájem asi vzbudila – ostatně jako každý rok – shakespearovská přednáška Martina Hilského, tentokrát na téma Julius Caesar. Letos jsme ji poprvé přesunuli do větších prostor mimo veletrh, do sálu Staré radnice, a trochu jsme se s pořádajícím nakladatelstvím Atlantis obávali, zda ho lidé zaplní. Obava se ale ukázalo úplně zbytečná a s panem profesorem Hilským jsme se domluvili na přednášce na příští rok. Za skvělou spolupráci nejen při organizaci této přednášky musím a chci poděkovat Krajské knihovně Vysočiny. Velkou radost mám i z toho, že v doprovodném programu četl spisovatel Jáchym Topol, který den po veletrhu získal státní cenu za literaturu.
Naopak dosti kontroverzní ohlasy vzbudila autogramiáda Jiřího Kajínka. Mně samotné se ta myšlenka moc nelíbila a s nakladatelem jsme ji zvažovali, ale nakonec jsem se rozhodla respektovat svobodu každého vystavovatele propagovat na svém stánku knihy tak, jak uzná za vhodné. Všem, jichž se tato autogramiáda dotkla, chci poděkovat za respekt k svobodě ostatních.
A nakonec to nejdůležitější. Příští, 28. Podzimní knižní veletrh se bude konat 5. a 6. října 2018 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě a jeho motto, Století samoty, připomíná sto let od rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa. A návštěvníci, kteří si uschovají poslední stránku letošní vstupenkové knížečky, za ni dostanou vstupenku za pouhých 18 Kč. Na veletrh jsou již přihlášeni první vystavovatelé a je domluven první, pro mnoho návštěvníků nejdůležitější doprovodný program. Tradiční shakespearovská přednáška Martina Hilského se uskuteční v sobotu 6. října 2018 v 10 hodin v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Další informace o veletrhu lze získat na těchto stránkách, případně u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, e-mail marketa@hejkal.cz, tel. 777 616 158.